قوانین بازی تنیس

قوانین پایه برای بازی کردن تنیس

  •  توسط : فاطمه روا 
  •   25 اسفند 1399 
  •   20 

با زیاد شدن علاقه مندان ورزش تنیس افراد زیادی تمایل دارند تا بازی های پر تکاپو و بی عیب و نقصی را تماشا کنند و از آنها لذت ببرند. اغلب جوانان علاقه مند بیشتر سعی دارند تا با یادگیری قوانین بتوانند تسلط بیشتری بر روی تماشای بازی داشته باشند و بتوانند در این هیجان شریک شوند.

بازی تنیس در طول سالیان تغییرات زیادی بزرگ و کوچک داشته است و مانند دیگر ورزش ها دارای قوانین و مقرارت مشخصی است که باید در هنگام انجام بازی آنها رعایت شود که در مقاله زیر به بخشی از این مقررات اشاره می شود تا شما با اطلاع از آنها بتوانید ورزش خوبی را تجربه کنید.

قوانین پایه تنیس

قوانین تنیس بسیار ساده است و به راحتی تمام افراد با اندکی توجه می توانند آنها را یاد بگیرند و بر آنها مسلط شوند. بازیکن از گوشه ای از محدوده خط کشی شده که “زمین بازی” نامیده میشود که این زمین از وسط به وسیله یک تور سه پایی به دو بخش مساوی تقسیم شده است، به توپ به وسیله راکت خود ضربه میزند.

هدف تنیسور، زمین حریف مقابل خود است که البته باید این ضربه بیشتر از یک بار به زمین برخود نکند، به نحوی که حریف قادر نباشد به این ضربه جواب دهد. امتیاز در تنیس زمانی به دست می آید که حریف قادر نباشد ضربات شما را پاسخ دهد یا آن را به بیرون زمین بزند. باید مطلع باشید که توپ همیشه به صورت ضربدری و مورب در حالت سرویس زده می شود و هدف نهایی انجام دادن بازی تنیس کسب امتیازات بیشتر برای بردن گیم و در نهایت ست بازی است.

زمین تنیس

همان طور که گفته شد، بازی تنیس در یک زمین که دارای اندازه و ابعادهای قانونی و مشخص است برگزار می شود. نوع سطح زمین در بازی تنیس متفاوت است، زمین هایی مانند؛ آسفالت، خاک رس، بتن، چمن مصنوعی و چوپ. خطوط موازی در انتهای زمین خطی مرز زمین را مشخص می کند که به آن خط انتهای زمین گفته شده و خط اطراف زمین، “خط کنار زمین” و خط موازی انتهای زمین “خط سرویس” نامیده می شود. خط وسط زمین، زمین تنیس را به دو قسمت مساوی تقسیم می کند که تور عمود بر آن نصب شده است.

راکت تنیس

راکت تنیس نباید در اندازه معمولی دارای ابعاد ی بیشتر از ۲۹ اینچ طول و ۱۲٫۵ اینچ در عرض بوده و ناحیه ضربه زنی راکت هم نباید بیشتر از ۱۵٫۵ اینچ درازا و ۱۱٫۵ اینچ پهنا داشته باشد.

توپ تنیس

توپ تنیس معمولا در رنگ های متفاوت تهیه و تولید شده است که در بازی های روزمره و معمولی میتوان از آنها استفاده کرد و فقط باید در مسابقات رسمی دارای رنگ زرد یا سفید باشد. جالب است بدانید تعویض توپ حتی تا ۴ بار نیز در مسابقات بلامانع است و تنیسور به راحتی میتواند این کار را در حین بازی انجام دهد.همان طور که حتما می دانید انجام دادن بازی تنیس هم به صورت تک نفره امکان پذیر است و هم دو نفره که هر کدام از آنها قوانین خاص خود را دارند که باید در هنگام بازی آنها را رعایت کرد.

سرویس

بازیکن تنیس برای اینکه بتواند سرویس بزند باید از پشت خط انتهای زمین زمانی که بین خط وسط و خط کنار ایستاده است، ضربه خود را بزند. زدن سرویس در ابتدای ست اول باید از سمت راست زمین توسط بازیکن زده شود. توجه داشته باشید که سرویس باید به صورت ضربدری یا به صورت مورب در زمین مقابل فرود بیاید و در صورتی که سرویس درون زمین فرود نیاید یا به تور برخورد کند، تنیسور میتواند ضربه خود را تکرار کند.

امتیاز گیری ها

شرایطی لازم است تا تنیسور بتواند امتیاز بگیرد یا امتیازات خود را از دست بدهد. در هنگامی که بازیکن به طور مرتب در هنگام سرویس زدن دچار اشتباه شود و خطا کند، زمانی که بازیکن قادر نباشد قبل از اینکه دو بار توپ به زمین بخورد آن را باز گرداند، زمانی که بازیکنان در بازی های دو نفره به طور همزمان به توپ ضربه بزنند و تور توسط بازیکن لمس شود و با او برخورد کند، تنیسور امتیاز از دست می دهد.

جریمه ها

در بازی تنیس جریمه های خاصی برای بازیکنان وجود دارد که باعث کم شدن چندین امتیاز از بازیکن میشود. این عواملی که باعث اجرای این جریمه ها میشود، عبارت اند از: لمس زمین حریف یا تور، گرفتن توپ یا حمل آن با راکت، زدن ۲ بار ضربه به توپ قبل از اینکه از تور عبور کند و پرتاپ راکت یا انجام دادن فحاشی.با یاد گیری این قوانین می توانید به راحتی بازی تنیس خوبی را تجربه کنید و از انجام دادن آن لذت ببرید.

goToTOp back to top